TeamViewer – připojování v rámci sítě LAN

TeamViewer připojování v síti LAN

Aplikace TeamViewer vytváří připojení standardně prostřednictvím internetu. Jednoduše zadáte ID číslo vzdáleného počítače a vytvoříte připojení. Zprostředkovatelem těchto připojení jsou v tomto případě servery výrobce.

Aby TeamViewer nemusel přenášet celý objem dat z jednoho zařízení na druhé, probíhají připojení zčásti na přímo, to znamená, že přenos probíhá částečně přes servery TeamVieweru a částečně přímým způsobem. Servery TeamVieweru zde hrají roli prostředníka, který pomáhá vytvořit připojení a snaží se o to, aby byla zaručena rychlost a kvalita přenosu.

Každopádně obojí je závislé také především na kvalitě Vašeho internetového připojení!

Použití aplikace TeamViewer v síti LAN

V případě, že máte domácí nebo firemní vlastní síť, můžete TeamViewer využívat i v síti LAN (Local Area Network). Namísto ID čísla vložíte do políčka Partnerské ID jednoduše IP adresu vzdáleného počítače a vytvoříte připojení. (Předpokladem je, že TeamViewer na vzdálené straně má tuto funkci aktivovanou!) Připojení poté neprobíhají přes internet a servery výrobce, ale pouze přímým způsobem z počítače na počítač.

Aktivace volby – příchozí připojení LAN

Pro připojování v rámci sítě LAN aktivujte nejdříve v nastaveních funkci „Příchozí připojení LAN“. TeamViewer má tuto volbu standardně vypnutou. Spusťte aplikaci TeamViewer, přejděte do menu Doplňky / Možnosti / Obecné / Nastavení sítě / Příchozí připojení LAN.

TeamViewer nastavení.

3 nastavení ovlivňující způsoby připojování:

 • Deaktivováno (připojení probíhají pouze prostřednictvím internetu a tudíž skrze servery výrobce)
 • Přijmout (u této volby máte na výběr – můžete se připojovat pomocí ID čísla i IP adresy. TeamViewer Vám dovolí používat oba způsoby!)
 • Přijmout výhradně (Připojení probíhá pouze v rámci sítě LAN)

Jestliže zvolíte možnost „Přijmout výhradně“ zobrazí se namísto ID čísla pouze IP adresa Vašeho počítače.

TeamViewer aktivace připojení LAN

TeamViewer - IP adresa

5 hlavních výhod sítě LAN

 • Rychlé připojení
 • Rychlý přenos souborů
 • Rychlý přenos videa a zvuku
 • Připojení jsou vedena přímým způsobem z počítače na počítač bez využití serverů výrobce
 • Nezatěžujete navíc Vaše internetové připojení

Některé nevýhody sítě LAN

 • Nelze využívat účet TeamViewer (Seznam počítače a kontakty) – seznam IP adres je potřeba spravovat jiným způsobem (zákaznicí s licencí Premium nebo Corporate mohou využít aplikaci TeamViewer Manager)

 • Nelze využívat prezentace, schůzky (je vyžadováno internetové připojení)
 • Nelze používat chat
 • Připojení v síti LAN používá pouze běžného symetrického šifrování bez použití soukromého a veřejného klíče.

Tip: V případě připojování v rámci sítě LAN můžete namísto IP adresy použít název vzdáleného počítače. Do políčka Partnerské IP byste zadali jednoduše pouze název vzdáleného PC.

Jak zjistit název počítače

Jak zjistit název počítače.

Stiskněte klávesu Windows + R, otevře se aplikace „Spustit“ a zadejte příkaz „cmd“ bez uvozovek. Otevře se příkazový řádek a zde napíšete příkaz „hostname“ bez uvozovek. Poté se Vám zobrazí název počítače.

Jak zjistit IP adresu počítače

Stiskněte klávesu Windows + R, zadejte příkaz „cmd“ bez uvozovek a do příkazového řádku poté příkaz „ipconfig“ bez uvozovek. Zobrazí se kompletní seznam připojení. V seznamu byste hledali název Vašeho routru, např. „fritz.box“. Pod názvem routru níže byste našli „Adresa IPv4“ a vedle číslo Vaší IP adresy, např.: 10.0.2.15.

Jak zjistit ip adresu.

Pozor: V případě, že se budete připojovat pouze v síti LAN, je potřeba použít TeamViewer plnou verzi anebo tzv. TeamViewer Host. TeamViewer QuickSupport není možné použít v síti LAN!

Shrnutí

V obou variantách připojení existují výhody a nevýhody, avšak připojování s volbou „Příchozí připojení LAN – Přijmout“ může být docela i zajímavé. Důvodem je možnost používat pro připojení na vzdálený počítač nejen ID číslo ale také IP adresu.

V případě aktivace volby „Přijmout“ se v TeamVieweru zobrazí pouze ID číslo. Abyste zjistili IP adresu daného počítače, je potřeba použít metody výše anebo aktivovat volbu „Přijmout výhradně“ – po aktivaci této volby se zobrazí v TeamViewer IP adresa.

Pozor: V případě volby „Přijmout“ máte sice přístup do Vaše seznamu „Počítače a kontakty“ ale nelze zde ukládat žádné IP adresy.