Registrace domény – jak na to?

V případě, že si chcete vytvořit své vlastní webové stránky, pak k tomu potřebujete dvě věci, a sice doménu a webhosting. Registrace domény není vůbec složité.

Výběr vhodného doménového jména hraje velmi důležitou roli. Je potřeba zvolit takovou doménu, která obsahuje odpovídající klíčová slova. Mnoho firem nebo soukromých provozovatelů webových stránek volí takové jméno, které je mnohdy komplikované, je v anglickém jazyce nebo nemá nic společného s tím, s čím se firma nebo uživatel zabývá. Tatováto registrace domény je špatná!

Volba doménového jména bez klíčových slov má smysl pouze tehdy, pokud vlastníte svou vlastní firmu nebo chcete být originální. I přes originální jméno domény má ale vždy smysl si zaregistrovat ještě další doménu nebo domény s klíčovými slovy. Jestliže vlastníte např. firemní doménu firma-abc.cz a zabýváte se podnikáním na internetu, pak je dobré si zaregistrovat ještě i například doménu jak-podnikat-na-internetu.cz Z této domény pak můžete potencionálního zájemce přesměrovat na Vaše firemní stránky firma-abc.cz. Pokud byste měli pouze doménu firma.abc.cz, pak je potřeba stránku optimalizovat tak, aby obsahovala dostatek klíčových slov, které uživatelé hledají.

Jakou doménu zvolit?

Jestliže chcete oslovit někoho pouze v České republice, pak byste zvolili doménu .cz. Pokud chcete oslovit například i někoho v zahraničí, pak můžete zvolit jednu z následujících domén:

  • .com
  • .net
  • .org
  • .info
  • .biz
  • .eu

Pokud je doména s .cz již obsazena, pak nezbývá již nic jiného než si vybrat jednu z výše uvedených domén. V některých případech se ale může stát, že klíčové slovo je natolik žádané, že doménu pouze s klíčovým slovem již nelze zaregistrovat, poté nezbývá nic jiného, než použít kombinaci klíčových slov, např. jak-zhubnout.biz

Jaké jsou možné kombinace:

Domény lze kombinovat s pomlčkou nebo bez. Každopádně je varianta s pomlčkou přehlednější a lepší pro vyhledávače jako je Google nebo Seznam, ale také i pro samotné uživatele.

Registrace domény s diakritikou

V případě, že jste již vyzkoušeli všechny domény a Vaše doména s klíčovým slovem je již obsazena, můžete zkusit také variantu s diakritikou. Poměrně nová doména .eu totiž umožňuje také použití diakritiky. Doména by poté vypadala následovně:

Registrace domény v novém formátu

Jestliže jste nenašli již žádnou volnou doménu a to ani v diakritice, pak můžete vyzkoušet jednu z nových domén, které nejsou ještě moc rozšířené. Cena těchto domén je ale často vyšší než u běžných domén jako je .cz nebo .eu.

Registrace domény
Registrace domény

Jaké výhody Vám přinese dobrá doména

Pokud si zaregistrujete doménu se správnými klíčovými slovy, popřípad zvolíte správné klíčové slovo, můžete si tímto zajistit pravidelnou návštěvnost, tzv. traffic, a to i bez existující webové stránky. Existuje totiž spousta uživatelů internetu, kteří zadávají doménu dokonce přímo do adresního řádku prohlížeče, protože se domnívají, že na této doméně naleznou požadované informace.

Zaregistrujte si svou doménu teď!